Napište nám

Předmět zprávy *
Zpráva *
Jméno a příjmení *
E-mail *
Telefon

Opište text *
Obnovit
  • Braunův Betlém
  • Braunův Betlém
  • Braunův Betlém
  • Braunův Betlém
  • Braunův Betlém
  • Braunův Betlém

Braunův Betlém

Spolek

Spolek Braunův Betlém.

Tento spolek byl založeno dne 2. 12. 2013 za účelem ochrany a záchrany vzácné historické památky sousoší a reliéfu Braunův Betlém, který byl vytvořen v období baroka přímo ve volné přírodě ve skalách v Novém lese u Dvora Králové nad Labem.

Vzhledem k tomu, že pokusy státu o záchranu dlouhodobě selhávají, klade si tento spolek za cíl následující dva cíle:

  1. Vytvořit podmínky společné koordinace pro restaurování a údržbu originálních soch a reliéfu v Novém lese spočívající v pravidelném postřiku proti mechu, který toto umělecké dílo trvale ničí.
  2. Takto restaurovaný Braunův Betlém zaměřit a naskenovat do 3D modelu a následně vytvořit kopie soch a reliéfu v původní velikosti. Kopie uložit aby toto vzácné dílo zůstalo zachováno i pro následující generace. Originály reliéfu Betléma ponechat na místě, neboť jsou součástí přírody a nelze je vyměnit za kopie.

Aktuality

Rozšíření naučné stezky Kuks - Betlém

01/02/2016

Na počátku roku 2016 byla rozšířena naučná ztezka Kuks - Betlém. Rozšíření vede od základů bývalé kaple Nalezení sv. Kříže z roku 1726 po bývalé cestě k Betlému a bývalé kapli Povýšení sv. Kříže z roku 1731. Cesta vede okolo bývalé poustevny sv. Antonína.

Vánoční výstava betlémů

06/12/2015

Ve dnech 30.11.2015 – 6.12.2015 se v prostorách staré radnice ve Dvoře Králové nad Labem konala vánoční výstava betlémů pořádaná Domem dětí a mládeže Jednička.

Očištění Příjezdu tří králů

16/10/2015

Ve dnech 23. – 25. září 2015 proběhlo očištění části Braunova Betléma Příjezdu tří králů Fakultou restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli. Poslední neočištěnou částí je nyní Vidění svatého Huberta. Na fotografiích je vidět patrný rozdíl mezi očištěnou a neočištěnou částí celého díla.

Braunův Betelém na strojírenském veletrhu

03/10/2015

Firma MCAE Kuřim vytvořila z naskenovaných dat dřevořezby Braunova Betléma přesnou kopii dřevořezby na 3D pískové tiskarně ve stejné velikosti jako je dřevořezba. Model je vytvořen ze slévárenského písku tmavošedé barvy. Tato technika by v budoucnosti mohla pomáhat k zachování podob chátrajících historických památek. Pískový model byl vystaven na strojírenském veletrhu 2015 v Brně.

Vánoční výstava v Hostinném

02/01/2015

Dne 2.12.2014 proběhla vernisáž vánoční výstavy ve františkánském klášteře v Hostinném. Na výstavě byla vystavena i replika Braunova Betléma pana Leoše Pryšingera.

Očištění scény Narození páně

20/10/2014

Ve dnech 13. – 16. října 2014 proběhlo očištění části Braunova Betléma Narození páně Fakultou restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli. Na fotografiích je vidět patrný rozdíl mezi očištěnou a neočištěnou částí celého díla.

Obdivovatelé baroka

07/09/2014

Počátkem září navštívil Braunův Betlém turista dokonce až z Nového Zélandu, pan Wayne Wetton. Projevil obdiv k této kulturní památce a lítost nad jejím současným stavem.

Zahájení provozu nového webu

01/05/2014

Dne 1. května 2014 zahajujeme provoz nového webu, který je kompletně věnován Braunovu Betlému – skalnímu monumentu v Novém lese u Dvora Králové nad Labem. Provozovatelem tohoto webu je občanské sdružení Braunův Betlém. Obsahem webu je popis historie Braunova Betlému a popis pokusů o jeho záchranu. Dále pak je zde věnován prostor modelu Braunova Betlému, jehož autorem je řezbář pan Leoš Pryšinger. Ve fotogalerii pak najdete historické i současné fotografie Braunova Betléma i záběry jeho modelu.

Návštěva Johana Dendorfera

06/09/2013

Dne 6. 9. 2013 proběhla návštěva prezidenta světové federace betlémářů Johana Dendorfera ve Dvoře Králové nad Labem. Byl navštíven Kuks, Braunův Betlém, Dvůr Králové nad Labem a Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích.

Návštěva rodiště M. B. Brauna

16/11/2012

Rodiště M. B. Brauna se nachází v obci Sautens v údolí Ötztal v Ötztalských Alpách v Rakousku. Členové občanského sdružení navštívili rodiště M.B. Brauna kde byli přijati starostou obce Sautens. Proběhla návštěva muzea v Oetzu a návštěva rodného domu M.B. Brauna, kde majitel domu provozuje destilerii místní pálenky Mathias Braun. Z rozhodnutí místního zastupitelstva se opravuje bývalá kaple, kde bude umístěno muzeum M.B. Brauna.

Světový Kongres betlémářů v Innsbrucku

14/11/2012

Ve dnech 14 – 18. 11. 2012 proběhl Světový Kongres betlémářů UN-FOE-PRAE v Innsbrucku. Na světovém kongresu betlémářů v Innsbrucku byl představen plán revitalizace Kuksu.